Bilgisayar korsanlarının sohbet masalı

Sohbet’i düşündüğümüzde, aklıma gelen şey, internette sörf yaptığımız zaman hiçbir yerden çıkan can sıkıcı ve sinir bozucu reklamlardır. Net üzerinden surfeden herkes, bilgisayar yazılımından Viagra’ya kadar her şeyi reklam yapan rahatsız edici pop-up Sohbetlerle karşılaştı. Sohbetler, virüsler, casus yazılımlar ve diğer kötü amaçlı yazılımların ve programların yanı sıra web’deki en derli nesnelerden bazılarıdır. Sohbetler casus yazılımların en iyi huylu şekli olduğu iddia edilmesine rağmen, çoğu web kullanıcısı açık ve rahatsız edici reklam yollarından nefret eder. Çoğu zaman böyle Sohbetler’e tıklanır ve istemeden çok daha ciddi bir şey indirir.

Zaten sohbetler nedir? Sohbet veya reklam destekli yazılımlar, reklam ve diğer pazarlama materyallerinin yazılımla birlikte verildiği veya yazılım tarafından otomatik olarak yüklendiği herhangi bir bilgisayar programı veya yazılım paketi olarak tanımlanır. Sohbetler genellikle kurulumdan sonra çalınır. Bazı kötü amaçlı Sohbetler, kullanıcının izni olmadan bile bilgisayar veya kullanıcının etkinlikleri hakkında bilgi yükler. Sohbetler çoğunlukla açılır pencerelerde veya bilgisayar ekranının herhangi bir yerinde görünen banner reklamlar biçimindedir.

Yazılım uygulamaları, bir program her açıldığında veya başka bir tetikleme mekanizması aracılığıyla bu reklam başlıklarını görüntüler. Çoğu Sohbetler ücretsiz bir uygulamaya entegre edilmiştir. Bu, geliştiricilerin böyle bir yazılım yaratmanın maliyetlerini kurtarmasının bir yoludur. Bunun önemli bir örneği, ücretsiz bir uygulama olan ancak bir banner reklamla birlikte gelen Opera tarayıcı yazılımıdır. Sohbet yalnızca kullanıcı yazılım kopyasını satın alıp kaydettikten sonra kaldırılabilir. Aynı zamanda gelir getirici bir mekanizmadır. Bir şirket, daha fazla ziyaretçi ve potansiyel müşteri çekmek için Sohbetler’e sponsor olabilir. Bir pazarlama stratejisi olarak sohbet etmek, web siteleri tarafından daha fazla trafik çekmek için kullanılan birçok teknikten sadece biridir.

Ancak, bazı Sohbetler sadece sinir bozucu ve cafcaflı reklamlardan daha fazlasıdır. Birçok durumda Sohbetler, izinsiz toplanan kullanıcı hakkındaki bilgileri yükleyen daha kötü niyetli bir programa eşlik eder. Daha sonra kullanıcıların sörf alışkanlıkları izlenir; bazı durumlarda, tarayıcı ana sayfası değiştirilir veya Sohbet şirketinin sponsor sitesine yönlendirilir. Bu tür Sohbetler tehlikelidir, çünkü bilgisayar sisteminin sağlığını tehlikeye atabilirler. Kötü amaçlı yazılım yüklemenin yanı sıra, virüslerin sistemi istila etmesi için bir yol olabilirler.

Sohbetler sadece pop up ve afiş şeklinde can sıkıcı varlıklarından dolayı değil, aynı zamanda kullanıcının gizliliğini istila etme biçiminde de ateş altında kaldı. Trackware ve Spyware, Chat’in alabileceği “kötü” formlardan sadece ikisidir. Çoğu bilgisayar kullanıcısının bu Sohbetlerden kurtulmak için çaba göstermesinin nedeni budur. Pop-up Chat’in can sıkıcı doğası nedeniyle, çoğu tarayıcı artık bir pop-up engelleyici veya Sohbet engelleyici şeklinde bir Sohbet engelleme sistemi kullanmaktadır. Microsoft’un Internet Explorer ve Mozilla’nın Firefox gibi tarayıcılarının tümü, kullanıcının ziyaret ettiği sitelerde Sohbet tarafından tetiklenen herhangi bir pencereyi anında engelleyen veya kapatan pop-up engelleyicileri kullanır. Bu adımlar, bir site her açıldığında açılan rahatsız edici Sohbet sayısını önemli ölçüde azaltmıştır.

Virüsten koruma programlarının ve yardımcı programlarının çoğunda artık bir Sohbet arama ve kaldırma sistemi bulunmaktadır. Bu programlar, internet evrenindeki bilinen Sohbetleri ve casus yazılımları indeksler ve kullanıcının bilgisayar sisteminde arar, ardından kötü amaçlı dosyaları karantinaya alır veya siler. Bununla birlikte, Sohbetler’e karşı yapılan sayısız çabalara rağmen, web sörfçülerine gösterişli reklamları ve afişleri ve bilgisayar sistemine tanıttıkları kötü programlar ile uğraşmaya devam ediyorlar. Can sıkıcı Sohbet’in bilgeliği devam ettikçe, web sörfçüleri de onlarla savaşmak için en iyi araç ve yardımcı programlarla donatılmıştır.

Bilgisayar korsanlarının sohbet masalı
Başa dön